Jaunākie sludinājumi

Jaunākie labie darbi

Pievienojos ekonomistam, es arī ne tikai mājās kopā ar vīru un draugiem ieviesu atkritumu šķirošanu, bet arī darbā vismaz papīra šķirošanu un pašapzinīgi tagad ik pa laikam nesu pilno papīra somu uz pārstrādei paredzēto papīru konteineru.. Vēl Vispasaules zaļo darbu dienā ierosināju darbā pasākumu ar kolēģiem vismaz noskatīties kopīgi filmu, rādīju to pašu "Zeme - mūsu mājas" un nākamais pasākums droši vien būs ar "Age of stupid" pēc kāda laiciņa.lasit tālāk

Kalendārs

05.12.2016
Brīvprātīgo diena

 


Seko mums:

     

- Viena no skaistākajām dzīves balvām ir tā, ka, palīdzot otram, cilvēks palīdz sev.
Č.D.Vorners

Izgatavo un izliec būrīti putniem


Foto: no lob.lv arhīva

 

 

Izgatavo pats savus putnu būrīšus un izliec tos mežos, parkos, dārzos un lauku sētās, kur trūkst ligzdošanai piemērotu vietu – koku dobumu.

 

 

Kādēļ izgatavot un izlikt putnu būrīšus?

 

 • Izliekot putnu būrīšus, mēs palīdzam putniem izdzīvot, nodrošinot putnus ar papildu ligzdvietām;
 • Dobumperētāji putni barībā izmanto galvenokārt kukaiņus, tajā skaitā skuju un lapu koku kaitēkļus. Izliekot būrīšus mežsaimniecībai kaitīgo kukaiņu apdraudētās mežaudzēs, ir iespējams izvairīties no dabai kaitīgo ķīmisko vielu lietošanas meža aizsardzībā.
 • Savukārt pilsētās un citās apdzīvotās vietās būrīšu izlikšana cilvēkiem dod iespēju piesaistīt putnus savām mājām un iepazīt tos tuvāk.

 

 

Rīkojies:

 • Izpēti apkārtni un novērtē, kur visvairāk nepieciešami putnu būrīši;
 • Atkarībā no putnu veida, kuram būrīti gribi taisīt, izgatavo putnu būrīti;
 • Parūpējies par to, lai būrītis būtu aizsargāts no būrīša postītājiem (mežā – caunām, dārzā – kaķiem);
 • Neaizmirsti rudenī iztīrīt būrīšus, kuri domāti dobumperētājiem putniem.

 


Noderīgi:Būrīšu izgatavošana un izlikšana dobumperētājiem putniem

 

1.Kas jāievēro, izgatavojot būrīšus?

 • Būrīši jāizgatavo no sausiem dēļiem (no mitriem dēļiem gatavoti būrīši izžūstot kļūst šķirbaini). Dēļu biezums: 2–2,5 cm. Dēļi nedrīkst būt ēvelēti, jo tas var apgrūtināt mazuļu izkļūšanu no būrīša.
 • Lai būrītis kalpotu ilgāk, tā jumtiņu ieteicams nosegt ar skārdu vai ruberoīdu.
 • Būrīša dibens vienmēr jāienaglo starp sienām, nevis no apakšas. Ja būra dibens pienaglots no apakšas, būrī uzkrājas mitrums, tas sāk pūt un būra dibens ar laiku var nokrist.

2. Aizsardzība pret postītājiem

 

Būrītim jābūt izgatavotam tā, lai perējums būtu pasargāts no ligzdu postītājiem – plēsīgajiem zvēriem. Mazu izmēru būrīšos cauna vai kaķis iekļūt nevar, tāpēc tie savu laupījumu izvelk pa skreju ar ķepu vai norauj būrīša jumtu. Lai dzīvnieks nevarētu sasniegt ligzdu pa skreju, būrītim nepieciešama vismaz 6 cm gara ārējā laipiņa. Jumtiņam jābūt labi nostiprinātam. Mežos, kur būrīši bez nodrošinājuma izlikti lielā skaitā, caunas apstaigā tos un izposta perējumus citu pēc cita. Tādējādi būrīšu izlikšana rada putniem vairāk zaudējumu, nekā labuma. Jauni būrīši parasti ir gaiši un plēsējiem viegli pamanāmi, tāpēc tos būtu vēlams viegli apdedzināt vai apstrādāt ar antiseptiskiem šķidrumiem, piemēram, erlītu (tas arī paildzinās būrīšu mūžu). 

 

 
3. Tīrīšana

 

Dobumperētāji putni nekad neizmanto ligzdošanai veco ligzdu. Atšķirībā no mājas strazda, kas pavasarī izmet no būrīša veco ligzdas materiālu, sīkie dobumperētāji putni (zīlītes, melnais mušķērājs) būrīšus netīra, bet būvē jaunu ligzdu virsū vecajai. Tādējādi pēc vairākiem gadiem būrītis ir pilns ar ligzdu materiāliem. Ligzda, kas uzbūvēta virs vienas vai vairākām vecajām ligzdām, ir vieglāk sasniedzama ligzdu postītājiem, tādēļ katru gadu (septembrī–novembrī) būrīši ir jāiztīra (jāizmet viss ligzdas materiāls, kas atrodas būrītī).

 

Vienlaikus ar tīrīšanu nepieciešamības gadījumā var veikt arī būrīšu defektu novēršanu (jumtiņa nomainīšanu u.tml.). Parasti vecajos ligzdu materiālos savairojas putnu parazīti, tādēļ ir ieteicams rudenī tīrīt ne tikai sīko dobumperētāju, bet arī citu putnu būrīšus.

 

4. Izlikšana

 

Vislabāk putnu būrīšus izlikt jau rudenī, kad ligzdošanas teritorijas aizņem pie mums pārziemojošie dobumperētāji. Ja rudenī būrīšus izlikt nav iespējams, tos jāizliek pēc iespējas agri pavasarī (martā, aprīļa sākumā).


Vislabāk būrīti pie koka piestiprināt ar naglām. Šāds stiprinājums būs pietiekami drošs un nodarīs vismazāko kaitējumu kokam. Būrīti var arī iekārt koka zarā ar stiepli. Nav ieteicams būrīti piesiet ar stiepli ap koku, jo tad stieple ieaug kokā, vai pārtrūkst, kokam augot.


Būrīša skreju vislabāk vērst uz austrumiem, dienvidaustrumiem vai ziemeļaustrumiem. Skreju vēlams vērst pret klajāku vietu, tai ir jābūt neaizsegtai no koku zariem.


Būrīša piestiprināšanas augstums sīkajiem dobumperētājiem putniem – 2–4 m. Būrīšus, kas piestiprināti zemāk, viegli varēs sasniegt garāmgājēji, traucējot putnu ligzdošanu.


 
5. Noderīgi linki būrīšu izgatavošanai:


Būrītis zīlītēm un melnajam mušķērājam    

Būrītis mājas strazdam un svīrei   

Būrītis baltajai cielavai un pelēkajam mušķērājam   

Būrītis erickiņam un dzeguzei  

Būrīšu izgatavošana un izlikšana pūcēm, meža balodim, zaļajai vārnaiVisas šī sugas, izņemto meža pūci, ir Latvijā retas un īpaši aizsargājamas. Šie putni dabiskos apstākļos ligzdo koku dobumos - gan tādos, kas paši veidojušies vecos kokos, gan dzeņu - galvenokārt melnās dzilnas - kaltos.1.Izgatavošana

 


Izgatavojot būri, ir svarīgi zināt, kādai sugai tas paredzēts. Dažādām sugām atšķiras gan nepieciešamie būru izmēri, gan arī konstrukcija un citas nianses. Tomēr ir vairākas lietas, kas attiecināmas uz visu šeit apskatīto sugu būriem:

 

 • Būri izgatavo no 25–30 mm bieziem dēļiem, izmantojot 60–90 mm garas naglas. Liela izmēra būriem var lietot līdz 40 mm biezu materiālu.
 • Būra apakšējai daļai jābūt bez spraugām, kas dažkārt veidojas, izžūstot no mitriem dēļiem izgatavotai ligzdvietai. Spraugas un nepieciešamības gadījumā arī dēļu savienojumu vietas aizklāj ar līstēm.
 • Būra sieniņas no iekšpuses nedrīkst būt ēvelētas (tas apgrūtinās mazuļu izkļūšanu no būra).
 • Jumtiņu nosedz ar ūdensnecaurlaidīgu materiālu – skārdu, ar līstītēm nostiprinātu ruberoīdu u.c.
 • Būra dibens jāienaglo starp sienām, nevis no apakšas, jo tā tas turēsies ilgāk.
 • Lai pagarinātu būra kalpošanas laiku, tā ārpusi var apstrādāt ar iespējami mazāk toksiskiem antiseptiskiem līdzekļiem (piemēram, erlītu).

Ja būri turpmākajos gados paredzēts pārbaudīt, skreju un jumtiņa pārkari veido tā, lai caur skreju var aizsniegt grīdiņu (būriem ar mazāku skreju veido noņemamu jumtiņu).

Būrus var gatavot arī no stumbriem ar dobu vidu (visbiežāk egles un apses). Nepieciešamā garuma stumbenim vajadzīgajā diametrā izvāc koksni (izzāģējot, izkaļot vai izdedzinot) un izzāģē skreju. Putniem netraucēs ne ogles, ne nelīdzena būra iekšpuse. Stumbeni no augšas un apakšas nosedz ar dēļiem. Dobti būri ir smagi, tādēļ vēlams tos izžāvēt.
 
 


2.  Izlikšana

 

Labākais laiks būru izlikšanai ir vasaras otrā puse. Pūces savu nākamo ligzdvietu izvēlas jau rudenī, savukārt zaļā vārna un meža balodis – pavasarī.

 

 • Pirms izlikšanas būrī ieber 5–10 cm biezu ligzdas materiāla kārtu – vislabāk rupjas zāģu vai ēveļskaidas, bet der arī kūdra, prauli vai vienkārši meža zemsedze, kurā putni, izkasot bedrīti, var dēt olas.
 • Smagos būrus kokā visērtāk uzvilkt ar virvi.
 • Zari nedrīkst traucēt pielidošanu būrim. Ja nepieciešams, ar drošības jostu piesienoties pie stumbra, var izzāģēt zarus būrim izraudzītajā vietā un pielidošanas ejai (1,5 x 1,5 m lielu logu).
 • Būra nostiprināšanai labāk izmantot mīkstu dzelzs stiepli, var lietot arī vairākas kopā sapītas alumīnija stieples. Ap stumbru apsieto stiepli var nospriegot ar plakanknaiblēm. Auklas būru stiprināšanai nav piemērotas.
 • Būrim jābūt cieši nostprinātam, tas nedrīkst brīvi kustēties vai šūpoties vējā. Tā kā būrim droši jākalpo vairākus gadus, tā grīdiņu var atbalstīt uz viena vai vairākiem zariem.
 • Priežu mežos, kur izliek būrus bikšainajam apogam, zaļajai vārnai un meža balodim, būri parasti pienaglo pie koka stumbra.
 • Būru apdzīvotību būtiski neietekmē koka suga, koka vecums un stumbra apkārtmērs.
 • Skreju vislabāk pavērst pret klajumu, ja tāda tuvumā nav – aptuveni austrumu virzienā. Skrejai būra augstumā jābūt saskatāmai pa gabalu.
 • Ja būrus ir paredzēts kontrolēt, tad svarīgi ir novietot būri tā, lai apkārtējie zari nodrošinātu kontroles iespēju.
 • Būrus izvieto kokos, kurus nav paredzēts nocirst vismaz tuvākajā desmitgadē. Saimnieciski intensīvi izmantotos mežos ieteicams izvēlēties jaunaudzes, jaunākus kokus, cirsmās atstātus vai atstāšanai paredzamus kokus (ozoli). Saskaņojot ar meža īpašnieku, koku var marķēt kā cirsmās atstājamu.

 


3.    Aizsardzība pret plēsējiem

 

Visu šeit apskatīto būru, izņemot būri apodziņam, skrejas ir pietiekami lielas, lai pa tām būros varētu iekļūt meža cauna, kas ir galvenais putnu ienaidnieks. Ar tās postījumiem jārēķinās. Ja caunu apkārtnē ir daudz, mežā tās var izpostīt līdz 1/5 no lielo dobumperētāju ligzdām. Mazāk tiek izpostīti kutūrainavā izliktie lielie būri. Gadījumos, kad būris tiek izlikts kokā, uz kuru cauna nevar pārlekt no apkārtējiem kokiem, var ap koka stumbru zem būra apliekt 1m platu skārda konusu ar atliektu apakšējo malu. Tas novērsīs caunas piekļūšanu būrim no zemes.

 

 
4.    Kontrole un kopšana

 

 • Būru stāvoklis pārbaudāms ik pēc 4–5 gadiem, jo būri var būt jāpielabo, papildus jānostiprina, jāizcērt skrejai priekšā aizauguši zari. Labi kopts būris var kalpot 10–15 gadus.
 • Ar stiepli stingri piesietam būrim tā japalaiž vaļīgāk ik pēc dažiem gadiem, jo augoša koka spiediens var saplēst būri, bet stieple – ieaugt kokā.
 • Ja būrī sakrājies daudz ligzdošanas atlieku (veca ligzdu materiāla, barības atlieku un mēslu), tās jāizvāc un jāieber svaigs ligzdas izklājums.
 • Ne visus būrus putni izmantos. Atkarībā no barības daudzuma, pūces var ligzdot ne katru gadu, bez tam ligzdvietas tiek mainītas pa gadiem. Retākām sugām pāru skaits noteiktā apkārtnē vienkārši var būt mazāks nekā būru skaits. Ilgstoši (4–5 gadus) neapdzīvotus būrus var pārvietot uz citu vietu.
 • Būru kontrole jāveic pēc ligzdošanas sezonas – ne ātrāk kā jūlijā, bet arī ne vēlāk kā februārī, kad agrā sezonā var būt sākusies ligzdošana. Ligzdošanas sākumā, kad olas nesen iedētas, pieaugušie putni ir ļoti jutīgi pret traucējumiem un ligzdu var pamest. Šajā laikā vislabāk būriem vispār netuvoties.

 

 
5. Noderīgi linki būrīšu izgatavošanai:


Būris meža pūcei 

Būris urālpūcei  

Būris apodziņam 

Būris bikšainajam apogam, meža balodim un zaļajai vārnai
   

 

 

Atceries:

 

Aprīlī-maijā pūču mazuļi sāk atstāt būri un nereti novērojami būra apkārtnē, šķietami vecāku pamesti. Atrastus mazuļus nekādā gadījumā nevajag nest mājās vai vest uz zoodārzu! Tie nav pamesti! Iestājoties krēslai, pie mazuļiem atlidos vecāki ar barību.

 

 

Rakts tapis sadarbībā ar lob.lv

Komentāri

Carlos, 03.09.2021:
wafaahack@gmail.com    or whatsApp: +32460224954, is a professional hacking team, We are professional ,we get your work done in less than 24 hours. We provide the following services and more; * HACK INTO WHATSAPP, FACEBOOK, EMAIL BOX, INSTAGRAM, TEXT MESSAGES ETC. * RECOVER YOUR MONEY FROM ANY KIND OF SCAMMERS. * FREE BITCOIN LOADING AND PAYPAL LOADING, WE SHARE ON %. * MOBILE PHONE MONITOR/HACK. * HACK AND CHANGE UNIVERSITY GRADES * HACK INTO ANY BANK WEBSITE AND DO MONEY TRANSFER. * HACK INTO ANY COMPANY WEBSITE. * HACK INTO ANY GOVERNMENT AGENCY WEBSITE. * HACK INTO ANY DATABASE SYSTEM AND GRANT YOU ADMIN PRIVILEGES. * HACK PAYPAL ACCOUNT. * HACK WORDPRESS BLOGS. * SERVER CRASHED HACK. * Untraceable IP and so much more.... * We can restore LOST FILES AND DOCUMENTS , no matter how long they have been missing. NOTE: If you refer a client to us as a result of the previous job done for you, you will stand a chance of getting any job of your choice hacked for you free of charge. We can also teach you how to do the following with our ebook and online tutorials * Hack and use Credit Card to shop online. * Monitor any phone and email address. * Hack Android & iPhones. * Tap into anybody’s call and monitor their conversation. * Email and Text message interception. For more information contact us at     wafaahack@gmail.com    or whatsApp: +32460224954

Cornelia, 12.08.2021:
Saņemiet kredītu 48 stundās šeit, ITĀLIJĀ vai ŠVEICE: e-pasts: corneliaursularuedi@gmail.com

credisoluprestamos, 22.08.2020:
Vai jums jābūt naudai? Ātri sazinieties ar mums Whatsapp: +33753675481 Sveiki, kundze, Vai jums jābūt gatavam saskarties ar finansiālām grūtībām, lai beidzot izietu no strupceļa, ko rada bankas, vismaz noraidot jūsu failus, lai pieprasītu līdzekļus? Mēs varam. Jūs sniedzat aizdevumus vajadzīgajā apjomā un ar noteikumiem, kas atvieglos jūsu dzīvi un ar ļoti zemām procentu likmēm. Šeit ir jomas, kurās mēs varam jums palīdzēt: * Mājas aizdevums * Aizdevums * Investīciju aizdevums * Auto aizdevums * Parāda konsolidācija * Atpirkšanas kredīts * Personīgais aizdevums Jūs aizliedzat aizliegumus un neatbalstāt bankas, vai drīzāk, ja jums ir projekts un jums ir nepieciešams finansējums, sazinieties ar mums pa e-pastu vai whatsapp, lai iegūtu papildinformāciju: credisoluprestamos@outlook.com Whatsapp: +33753675481

Muguette, 02.10.2018:
Aizdevuma piedavajums starp loti nopietnu un atbildigu muguettegaillard@aol.com Iegustiet savu kreditu droši.

Justin Williams, 01.08.2018:
Mēs piedāvājam individuālus, komerciālus un biznesa aizdevumus ar ļoti minimālām ikgadējām procentu likmēm, kas ir 3% no 1 gadu līdz 50 gadu ilgam atmaksas periodam uz jebkuru pasaules daļu. Mēs izsniedzam kredītus no 5,000 eiro līdz 10,000,000.00 eiro. Mūsu aizdevumi ir labi apdrošināti, lai nodrošinātu maksimālu drošību, ir mūsu prioritāte. Ieinteresētajām personām vajadzētu sazināties ar mani pa e-pastu zemāk. Aizdevēja e-pasts: sloanslimited@gmail.com INFORMĀCIJA PAR LAUKSAIMNIECĪBU NAME: AIZDEVUMA SUMMA: ILGUMS: PHONE #: VALSTS:

Justin Williams, 01.08.2018:
Mēs piedāvājam individuālus, komerciālus un biznesa aizdevumus ar ļoti minimālām ikgadējām procentu likmēm, kas ir 3% no 1 gadu līdz 50 gadu ilgam atmaksas periodam uz jebkuru pasaules daļu. Mēs izsniedzam kredītus no 5,000 eiro līdz 10,000,000.00 eiro. Mūsu aizdevumi ir labi apdrošināti, lai nodrošinātu maksimālu drošību, ir mūsu prioritāte. Ieinteresētajām personām vajadzētu sazināties ar mani pa e-pastu zemāk. Aizdevēja e-pasts: sloanslimited@gmail.com INFORMĀCIJA PAR LAUKSAIMNIECĪBU NAME: AIZDEVUMA SUMMA: ILGUMS: PHONE #: VALSTS:

fedza4, 28.03.2017:
taisisu puceij buri

Danice, 21.12.2011:
Gosh, I wish I would have had that information ealreir!

Nephi, 19.12.2011:
Wow, your post makes mine look feelbe. More power to you!

cclerlp, 04.09.2011:
yRM6fv ywjcjlgnxfez, [url=http://kitigiqnximn.com/]kitigiqnximn[/url], [link=http://pdkbyqprtvud.com/]pdkbyqprtvud[/link], http://tpsjgzgltief.com/

gribo4ik, 21.01.2011:
jūs redzejat kads paliek mežs Krievūpe -stacijas uz siguldas puse 2010 gada.Tur ar kvadracikliem izbrauca visi kalni,pēc sanitaro zaģešanu neizvesti zari un koki.Pudeles .maisiņosun citas netirumos vispar nav skaita.

Ar * atzīmēti lauciņi jāaizpilda obligāti

Vārds: *

E-pasts:
(netiks publicēts)

Komentārs:
(maksimums 2000 zīmes)

Drošības kods *
Nospiediet lai pievienotu drošības kodu
Ievadiet drošības kodu:
Pievienot komentāru

Sadarbības partneri