Jaunākie sludinājumi

Jaunākie labie darbi

Pievienojos ekonomistam, es arī ne tikai mājās kopā ar vīru un draugiem ieviesu atkritumu šķirošanu, bet arī darbā vismaz papīra šķirošanu un pašapzinīgi tagad ik pa laikam nesu pilno papīra somu uz pārstrādei paredzēto papīru konteineru.. Vēl Vispasaules zaļo darbu dienā ierosināju darbā pasākumu ar kolēģiem vismaz noskatīties kopīgi filmu, rādīju to pašu "Zeme - mūsu mājas" un nākamais pasākums droši vien būs ar "Age of stupid" pēc kāda laiciņa.lasit tālāk

Kalendārs

05.12.2016
Brīvprātīgo diena

 


Seko mums:

     

- Viena no skaistākajām dzīves balvām ir tā, ka, palīdzot otram, cilvēks palīdz sev.
Č.D.Vorners

Izvēlies ekoproduktus!


Foto: Flickr.com

 

Parasti, domājot par kaitējumu videi, prātā nāk enerģijas patēriņš, transports un atkritumi, bet patiesībā tieši pārtikas preču ražošana un patēriņš saistās ar lielākajām slodzēm uz vidi.  Zaļa ēšana ir zaļās revolūcijas viena no pamatsastāvdaļām, un varbūt pat viena no vērtīgākajiem ieguldījumiem, jo 14% siltumnīcas efekta gāzu izmešu rada tas, kā mēs audzējam, apstrādājam, izplatām un patērējam pārtiku. Visvieglāk un visbiežāk samazināt savu ieguldījumu globālās sasilšanas pastiprināšanā var ēdiena gatavošanas procesā un izvēloties bioloģiski audzētu pārtiku. Tas vienlaicīgi būs veselīgāk priekš Tava  dzīvesveida un saudzīgāk pret apkārtējo vidi.

 

Kāpēc izvēlēties veselīgu uzturu, un kā tas ietekmē apkārtējo vidi?

 

 • Vairāk nekā trīsdesmit gadu intensīvā lauksaimniecība ir veicinājusi augsnes eroziju, dažos reģionos līdz 70% savvaļas putnu bojāeju, seno lauku aizsardzības joslu sagraušanu, kā arī dažu brīnišķīgu tauriņu, varžu, čūsku un savvaļas zīdītāju sugu izzušanu.
 • Iegādājoties vietējo ražotāju pārtiku, samazina transporta radīto degvielas patēriņu, aizsargā zemi, un nodrošina daudz augstvērtīgākus pārtikas produktus. Lielveikalos liela daļa pārtikas tiek piegādāta no otras pasaules malas, šķērsojot kontinentus un okeānus, lai nonāktu uz Jūsu galda. Vidējais attālums, ko noceļo pārtika starp tās izcelsmi un noietu tirgu ir 2500km. Rūpnieciskā mēroga lauksaimniecības izmanto toksiskus pesticīdus un smagās mašīnas, lai izaudzētu ātru un lētu ražu
 • Jo īsāku laiku pārtika ceļo no lauksaimniecības līdz patērētājam, jo vairāk uzturvielas tajā ir.
 • Lai pārvadātu gatavo svaigo produktu, bieži vien to ir nepieciešams apsmidzināt ar pesticīdiem. Toksiskos pesticīdus bieži izmanto uz augļiem un dārzeņiem gan pirms, gan pēc ražas novākšanas, lai pagarinātu derīguma termiņu un novērstu bojājumus, kas rodas transportēšanas rezultātā. Ir biedējoši piemēri par pesticīdu ietekmi uz cilvēka veselību. Nav tādas cilvēka orgānu sistēmas, ko neskartu pesticīdu iedarbība - tie visi ietekmē nervu sistēmas attīstību un cilvēka psihes darbību, citi pesticīdi pazemina auglību, inducē alerģijas, izraisa spontānos abortus, vēl citi nomāc imunitāti, palielinot saslimšanas risku ar infekcijas slimībām un audzējiem.
 • Patērējot mazāk gaļu, samazini siltumnīcas efekta gāžu izmešu daudzumu. Tieši gaļas ražošana ir viens no galvenajiem klimata izmaiņu veicinātājiem, kam nepieciešamas ļoti lielas zemes teritorijas. No tās pašas zemes platības, ja to izmanto dārzeņu audzēšanai, iespējams iegūt 8 reizes vairāk olbaltumvielu un 25 reizes vairāk kaloriju, nekā zemi izmantojot liellopu gaļas iegūšanai.
 • Papildus, izvēloties vietējo ražotāju pārtiku, ir arī finansiāls un ekonomisks pamatojums. Katrs lats, ko mēs tērējam iegādājoties produktus ārpus mūsu valsts, vai attiecīgā rajona, atbalsta ekonomiku attiecīgajā valstī, nevis mūsu Izvēloties bioloģiskās saimniecības produkciju, lielāko daļu naudas atdod par pašu produktu un nodrošini iztikas līdzekļus cilvēkiem, kas gādājuši par šo produktu izaudzēšanu.
 • Intensīvi audzēta produkta pašizmaksa ir daudz zemāka un lielāko daļu naudas Jūs atdodiet par reklāmu, par milzīgu rūpnīcu uzturēšanu par degvielu, un galu galā par “skaistu jahtu” korporācijas vadītājam. Latvijā jau ir pazīstama arī “Godīgas tirdzniecības sertifikācijas zīme” (Fairtrade). Godīgās tirdzniecības zīme nodrošina godīgu atlīdzību produkta ražotājam un darbiniekiem.

 


Rīkojies:

 

 • Izvēlies bioloģiskā lauksaimniecībā audzētus pārtikas produktus, jo to ražošanā nav izmantots mākslīgais mēslojums, ķīmiskas piedevas – nekādi pesticīdi, insekticīdi (dažādu kukaiņu, kaitēkļu apkarošanai domāta ķīmija), herbicīdi (ķīmija nezāļu iznīdēšanai), un ir paaugstinātas dzīvnieku labturības prasības. Ekoloģiski tīri audzēta pārtika ir daudz garšīgāka. Augļi un dārzeņi ir sulīgāki un garšas ziņā bagātāki. Svaiga, ekoloģiski tīri audzēta produkcija satur vidēji par 50% vairāk vitamīnu, minerālvielu, fermentu un citu mikroelementu nekā intensīvi audzētie produkti. Tie satur E vielas un hormonus, palēnina vielmaiņu, uzkrājas organismā un palielina svaru un veido celulītu (īpaši sievietēm). Veikalā lielākā daļa dārzeņu un augļu satur vismaz 10 – 30 dažādas indīgas vielas. Pat pēc ābola nomazgāšanas vidēji uz katra standarta ābola mizas ir 20–30 indīgu ķīmisku vielu.

 • Arī piens un gaļa un to izstrādājumi lietojami ekoloģiski tīri– tā tu pasargāsi savu un savu ģimenes locekļu veselību. Intensīvi audzētas piena govis un mājdzīvnieki ik dienas tiek baroti ar bīstamu antibiotiku, hormonu, pretparazītu un daudzu citu zāļu sajaukumu, vienalga, vai dzīvnieks ir slims vai nav. Šīs zāles caur piena un gaļas izstrādājumiem nokļūst Tavā organismā un veicina dažādu slimību rašanos un attīstību; arī koronālo trombozi un augstu asinsspiedienu.

 • Izvairies no produktiem, kas satur ģenētiski modificētus organismus (ĢMO). Ir daudzi pētījumi, kas pierāda, ka ĢMO var apdraudēt eksperimentos izmantoto dzīvnieku veselību un bioloģiskās lauksaimniecības attīstību, kā arī palielina lauksaimniecības ķimikāliju izmantošanas apjomus. Nepērkot modificētu pārtiku, Tu parādi neuzticību tai un vienlaikus protestē pret to. Ir noteikts, ka veikaliem, lai veicinātu patērētāju aizsardzību, ir pienākums tos produktus, kas marķēti kā ĢMO saturoši, novietot savrup un pievienot papildu informāciju. Pagaidām gan reti kurš pārtikas veikals šo prasību ievēro. Iepērkoties savā iecienītajā veikalā, pievērs uzmanību tam, vai produkti, kas marķēti kā ĢMO saturoši, ir novietoti savrup no pārējiem un ir viegli identificējami. Ja nav, informē par to veikala darbiniekus. Visbeidzot, ja nepieciešams, informē Pārtikas un veterināro dienestu (uzticības tālruņa numurs 67027402) vai dod ziņu «Zemes draugiem» (projekta tālrunis 27704834).

 • Pērc produktus ar mazāku iepakojumu. Izmanto savu iepirkšanās paradumu spēku: samazini atkritumu daudzumu, iegādājoties preci ar mazāku iepakojumu.

 • Izvēlies produktus ar  “Godīgas tirdzniecības sertifikācijas zīmi” (Fairtrade).

 • Ievies vienu veģetāro dienu nedēļā, piemēram, veģetārā pirmdiena. Pirmkārt, tas būtu lielisks veids, lai izpētītu cik viegli un garšīgi tas ir. Otrkārt, dārzeņiem ir mazāk negatīva ietekme uz vidi, salīdzinot ar zivs, gaļas un piena produktiem.

Rūpējoties par savu veselību un izvēloties ekoloģiski tīrus produktus, arī Tavi bērni un mazbērni  varēs doties uz laukiem, klaiņot pa tīriem mežiem un pļavām, peldēties nepiesārņotos ūdeņos.

 

 

 

Noderīgas saites:

www.dzivozali.lv

http://www.ekozeme.lv/

www.ekopreces.lv

www.dabasdobe.lv

http://ekolatvija.lv/

http://www.stc.lv/lat/biologiskas-lauksaimniecibas-uznemumu-sertifikacija/sertificeto-uznemumu-saraksts/

www.evielas.lv

 

 

Informācijas avots:  www.dzivozali.lv

Komentāri

btrmcga, 27.12.2011:
m9rC6X lednpqrwsrxu, [url=http://picyiysbnpty.com/]picyiysbnpty[/url], [link=http://qtihxkmvpukp.com/]qtihxkmvpukp[/link], http://ruuuhjfvmyic.com/

Tommy, 21.12.2011:
IJWTS wow! Why can't I think of tighns like that?

Delonte, 19.12.2011:
These tpocis are so confusing but this helped me get the job done.

rdlecajjgb, 11.09.2011:
gdxqcftjmbct, http://www.jasfdndcqw.com usibylonsl

xsqefcrhmj, 11.09.2011:
tuztkftjmbct, idmdgiqyur

kldxkxtjoe, 11.09.2011:
lapfmftjmbct, ofueikjxyz

nbvspdanbe, 11.09.2011:
zpjvlftjmbct, phixiposql , [url=http://www.rkixyxgzuo.com]ykcdqhmhmh[/url], http://www.vrssryioxo.com phixiposql

kvgidh, 04.09.2011:
jr9hl3 cngfswotfeft, [url=http://fxhegknuhenw.com/]fxhegknuhenw[/url], [link=http://wvaymnoaptgq.com/]wvaymnoaptgq[/link], http://tygjbizsgzir.com/

Armands, 27.08.2011:
Jau ilgāku laiku es dzīvoju ar šo Bio, Eko attieksmi pret sevi. Jā, tas prasa nelielu piespiešanos (sākumā) un paškontroli, bet efekts to visu atsver un kad esi iegājis šajā dzīves stilā, tad ir viegli un patīkami. Es novēlu visiem to izbaudīt. Pašlaik esmu skaistā starptautiskā biznesā, kas veselīgi domājošiem cilvēkeim piedāvā augstas kvalitātes Eko produktus savas veselības sakārtošanai un skaistum kopšanai. Produkti tiek ražoti Francijas koncernā Arcofarm un ir sertificēti pēc Ecocert un Cosmebio standartiem. BaobabLife ® ir funkcionāls Bio produkts veselības profilaksei un ilgdzīvošanai! Baobalife® sakārtos Jūsu gremošanas sistēmu, bet ja Jūs gribat būt patiesā harmonijā ar sevi, tad lietojiet arī sabalansētu pārtiku un piekopjiet fiziski aktīvu dzīvi. Mācīsimies pareizi, harmoniski iekļauties apkārtējā vidē, mīlēt savu ķermeni un nepadoties maldu vilinājumam, kas iesaiņots krāšņā iepakojumā un pārpildīts ar veselībai kaitīgām vielām. Tā ir Eko attieksme pret sevi. http://www.gremosanasproblemas.lv/ Jaunākās paaudzes biokosmētika: http://www.gremosanasproblemas.lv/index.php?p=8992&lang=653

zaiga, 16.02.2011:
Sakiet, kuriem produktiem/ ražotājiem ir piešķirta " Godīgas tirdzniecības sertifikācijas zīme" ? Paldies!

Ar * atzīmēti lauciņi jāaizpilda obligāti

Vārds: *

E-pasts:
(netiks publicēts)

Komentārs:
(maksimums 2000 zīmes)

Drošības kods *
Nospiediet lai pievienotu drošības kodu
Ievadiet drošības kodu:
Pievienot komentāru

Sadarbības partneri