Jaunākie sludinājumi

Jaunākie labie darbi

Pievienojos ekonomistam, es arī ne tikai mājās kopā ar vīru un draugiem ieviesu atkritumu šķirošanu, bet arī darbā vismaz papīra šķirošanu un pašapzinīgi tagad ik pa laikam nesu pilno papīra somu uz pārstrādei paredzēto papīru konteineru.. Vēl Vispasaules zaļo darbu dienā ierosināju darbā pasākumu ar kolēģiem vismaz noskatīties kopīgi filmu, rādīju to pašu "Zeme - mūsu mājas" un nākamais pasākums droši vien būs ar "Age of stupid" pēc kāda laiciņa.lasit tālāk

Kalendārs

05.12.2016
Brīvprātīgo diena

 


Seko mums:

     

- Viena no skaistākajām dzīves balvām ir tā, ka, palīdzot otram, cilvēks palīdz sev.
Č.D.Vorners

Zaļais birojs un tā principu īstenošana darbavietā


Foto: Makenosound, Flickr.com

 

 

Klimata izmaiņas... Ūdens un gaisa kvalitāte... Atkritumu izgāztuves...Bioloģiskās daudzveidības samazināšanās... Tie nav tipiski biroja darbinieka ikdienas jautājumi, taču, piemēram, tas, kādu un cik efektīvu apkures sistēmu mēs izvēlamies birojā, ietekmē klimata izmaiņas, gaisa piesārņojumu un neatjaunojamos dabas resursus. Bet tas, kādu papīru un mēbeles izvēlamies, ietekmē bioloģisko  daudzveidību.Kādēļ ievērot zaļā biroja principus?

 • Samazināsi vides piesārņojumu un negatīvo ietekmi uz klimata izmaiņām
 • Taupīsi neatjaunojamos dabas resursus
 • Ietaupīsi uzņēmuma līdzekļus
 • Rīkosies sociāli atbildīgi

 


Rīkojies:

 


Elektroierīces un apgaismojums


1. Izveidojiet darba instrukciju, kur paredzēts:

 • darbiniekiem jāizslēdz apgaismojums un datori, kad tie netiek lietoti;
 • darbiniekam, kurš pēdējais dodas prom no biroja, jāizslēdz viss biroja apgaismojums un
 • tehnika;
 • ja darbinieks pamet biroju vairāk kā uz 2 stundām, dators ir jāizslēdz;
 • datora ekrānam jāuzstāda “gaidīšanas” režīms pēc 5 minūtēm un “izslēgšanas” režīms pēc 20 minūtēm.

2. Vispārējā apgaismojuma vietā kā prioritāru izvēlieties dienasgaismu vai individuālo apgaismojumu.

3. Regulāri tīriet logus un spuldzes, jo netīrumi aiztur pat trešdaļu gaismas!

4. Nomainiet kvēlspuldzes pret energoefektīvām spuldzēm vai gaismas diodēm (LED), kas, lai arī dārgākas, kalpo 5-10 reizes ilgāk un patērē 4-5 reizes mazāk elektrības.

5. Publiskās lietošanas telpās, piemēram, gaiteņos vai pagalmos, ierīkojiet lampas ar fotosensoriem, kas ieslēdzas, reaģējot uz kustību, un pēc laika izslēdzas.

6. Uzstādiet gaismas intensitātes regulēšanas slēdžus, kas var samazināt enerģijas patēriņu un paildzināt spuldžu mūža ilgumu.

7. Uzstādiet krēslas slēdžus, kas automātiski ieslēdz spuldzes, kad gaismas intensitāte samazinās.

8. Iegādājieties tikai energoefektīvu elektrotehniku, kas atbilst A klases energoefektivitātes marķējumam, Energy Star vai TCO standartam.

9. Veiciet regulāru elektroenerģijas patēriņa uzskaiti un analizējiet izmaiņu iemeslus.

10. Nolietotās elektropreces nododiet atpakaļ ražotājam, kam bez maksas tās jāpieņem renovācijai vai otrreizējai pārstrādei.Apkure, ventilācija un dzesēšana (kondicionēšana)


1. Neapsedziet radiatorus un biroja galdus novietojiet vismaz 15 cm attālumā no tiem.
2. Vēdinot telpu, aizveriet durvis, lai neatdzesētu visas telpas.
3. Temperatūrai darba telpās nav jābūt augstākai par 18-20°C, bet palīgtelpās tā var būt vēl zemāka. Temperatūras samazināšana dzīvojamās telpās par 1°C nodrošina pat līdz 10% siltuma resursu ekonomiju!
4. Uzstādiet termostatus, ar kuru palīdzību iespējams nodrošināt precīzu temperatūru telpās.
5. Siltiniet telpas:

 • aizdrīvējiet šķirbas un aizlīmējiet logus, aplodām pielīmējiet gumijas vai silikāta blīves;
 • uz palodzes starp loga rūtīm ievietojiet bieza auduma vai spilvenveida vēja aizturētājus;
 • piekariet biezus aizkarus;
 • aiz radiatoriem pie ārsienām pielīmējiet folija pārklājumu, kas atstaro siltumu;
 • regulāri noslaukiet putekļus no sildierīcēm.Papīrs


1. Taupiet papīru. Visvienkāršākais veids, kā to paveikt, ir samazināt papīra patēriņu. Izdrukājiet tikai tos materiālus, kas jumspatiešām ir nepieciešami:

 • ieviesiet papīra patēriņa samazināšanas un makulatūras savākšanas politiku;
 • izvairieties no nevajadzīgu dokumentu un brošūru drukāšanas – lietojiet dokumentu elektronisko versiju, lai izlasītu informāciju vai veiktu labojumus;
 • drukājiet dokumentus uz abām lapas pusēm, bet, drukājot vairākas lapaspuses, drukājiet divas uz vienas lapas;
 • izmantojiet papīru ar mazāku svaru (pārejiet no 80 g uz 70 g papīra izmantošanu).

2. Šķirojiet un nododiet makulatūru. Papīrs veido līdz pat 40% no mūsu sadzīves atkritumu apjoma. Liela daļa šī papīra nonāk izgāztuvēs, ceļmalās un citā vidē. Pārstrādājot makulatūru jaunā papīrā, gaisa
piesārņojums tiek samazināts par 75%, bet ūdens piesārņojums – par 35%, tiek ietaupīta arī koksne un enerģija (līdz pat 60%).
3. Izmantojiet koksni no ilgtspējīgi apsaimniekotiem mežiem (FSC sertifikācija vai ekvivalenti). FSC sertificēts papīrs no citiem atšķiras ar to, ka koksne, kas lietota papīra ražošanā, iegūta ilgtspējīgi apsaimniekotā mežā, kur saglabājas vides dabiskās funkcijas, tajā skaitā ūdenstilpju tīrība, bioloģiskie resursi un dzīvnieku
dabiskā vide. Sertifikācijas shēma ļauj sekot meža produkcijas plūsmai – sākot no apsaimniekotās teritorijas.
4. Izvēlieties ar hloru nebalinātu papīru. Hlora balināšanai ir vairākas videi draudzīgākas alternatīvas, kur par balinātāju izmanto ozonu vai ūdeņraža peroksīdu. Tādēļ ieteicams izvēlēties papīru, kas ražots, izmantojot:

 • TCF (Total Chlorine Free) tehnoloģiju, kas ietver ar hloru nebalinātu, no papīrkoka iegūtu celulozi;
 • PCF (Processed Chlorine Free) tehnoloģiju, kas lieto makulatūras apstrādē; ja otrreizējā pārstrādē iegūtā celuloze tiek jaukta ar koksnes celulozi, tai ir jābūt iegūtai ar TCF tehnoloģijas palīdzību;
 • taču, ja TCF vai PCF papīrs nav pieejams, var izvēlēties arī ar ECF (Elemental Chlorine Free) tehnoloģijas palīdzību iegūtu papīru (brīva hlora vietā lietots mazāk kaitīgais hlora dioksīdu).

5. Izvēlieties otrreizēji pārstrādātu papīru. Pasaulē tikai 10% papīra tiek iegūti no otrreizēji pārstrādātas makulatūras. Makulatūras pārstrādes process pēdējos gados ir būtiski uzlabojies, tajā vairs
neizmanto toksiskos šķīdinātājus un mazgāšanas līdzekļus. Novērstas ir arī otrreizēji pārstrādāta papīra kvalitātes problēmas, tādēļ tagad to droši var izmantot biroja tehnikas vajadzībām. Lai garantētu
to, ka papīrs tiešām ir iegūts no otrreizēji pārstrādātas celulozes, būtiski ir izvēlēties papīru, kas saņēmis neatkarīgi izsniegtu sertifikātu (ar FSC 100% Recycled vai FSC Mixed Sources logo).
6. Pārliecinieties, ka jūsu piegādātāji papīra ražošanas procesā neizmanto nelegāli iegūtu koksni.
Izvēlieties papīru no ražotājiem, kas samazina savu ietekmi uz klimata izmaiņām un ierobežo CO2 emisijas.
7. Pārejiet uz nebalinātu un/vai TCF vai PCF papīra izmantošanu.
8. Izvēlieties ražotājus, kas minimizē ķīmiskā skābekļa patēriņu (COD) un ierobežo atkritumu apjomus.
9. Dodiet priekšroku papīra ražotājiem, kas ievieš trešo pušu apstiprinātas vides pārvaldības sistēmas, piemēram, ISO 14001 vai EMAS.

 

Biroja mēbeles


1. Izvēlieties ar FSC sertifikātu marķētas mēbeles, kas apliecina, ka koksnes izcelsme ir ilgtspējīgi apsaimniekoti meži.
2. Dodiet priekšroku masīvkoka mēbelēm.
3. Izvairieties no skaidu plākšņu un lamināta mēbelēm, jo tās var saturēt formaldehīdu un citas veselībai bīstamas vielas.
4. Izvairieties no tropiskās koksnes un izvēlieties vietējās izcelsmes koksnes izstrādājumus.
5. Neizvēlieties mīkstās mēbeles, kas var saturēt bromētos liesmu novērsējus.Ūdens1. Samaziniet līdz minimumam karstā ūdens patēriņu, mazgājot rokas vai traukus.
2. Pārliecinieties, ka ūdens krāni ir aizgriezti, un nepieļaujiet, ka krāns pil – diennaktī tā var iztecēt pat 90 l ūdens!
3. Uzstādiet ūdens skaitītājus un veiciet to regulāru monitoringu.
4. Sabiedriskās vietās uzstādiet ūdens krānus ar fotoelementiem, kā arī izmantojiet ūdeni
taupošus krāna uzgaļus un dušas galviņas vai uzstādiet speciālos krānus, kuriem ir ierobežota maksimālā ūdens plūsma.
5. Tualetes podu tvertnēm uzstādiet dalīto pogu – ar “mini” ūdens patēriņa pogu
(2 l ūdens) un “max” pogu (4 l ūdens).
Virtuve1. Darbinieku ēdnīcām un prezentācijas vajadzībām iepērciet  bioloģiskā lauksaimniecībā audzētus pārtikas produktus, jo to ražošanā nav izmantotas lauksaimniecības ķimikālijas un ir paaugstinātas dzīvnieku labturības prasības.
2. Izvēlieties sezonālus vietējās izcelsmes produktus. Pērkot produktus pēc to sezonas beigām (piemēram, ziemā iegādājoties zemenes), jūs palieliniet ar to ražošanu, transportēšanu un uzturēšanu saistīto enerģijas apjomu.
3. Dodiet priekšroku svaigiem, nevis saldētiem, žāvētiem vai konservētiem produktiem, jo tie ir garšīgāki un barības vielām bagātāki, kā arī būtiski samazina slodzi uz vidi.
4. Iepērciet pārtiku ar Godīgās tirdzniecības zīmi (Fair Trade).
5. Izvairieties no produktiem, kas satur ģenētiski modificētus organismus (ĢMO). Ir daudzi pētījumi, kas pierāda, ka ĢMO var apdraudēt eksperimentos izmantoto dzīvnieku veselību un bioloģiskās lauksaimniecības attīstību, kā arī palielina lauksaimniecības ķimikāliju izmantošanas apjomus.Transports


1. Mudiniet darbiniekus darba un privātajām vajadzībām izvēlēties sabiedrisko transportu, iet kājām vai braukt ar velosipēdu.
2. Samaziniet nepieciešamību pēc pārvietošanās – mūsdienu tehnoloģijas ļauj veiksmīgi organizēt telekonferences un videokonferences. Taču, ja nepieciešamas klātienes sapulces, izvēlieties vietu, kur
visiem viegli nokļūt ar sabiedrisko transportu.
3. Nodrošiniet saviem klientiem iespēju nokļūt pie jums ar sabiedrisko transportu un izveidojiet velosipēdu novietnes.
4. Ceļošanai salīdzinoši nelielos attālumos (mazāk par 500 km) atsakieties no aviopakalpojumiem – lidmašīnas rada daudz lielāku piesārņojumu, nekā autobusi, vilcieni vai automašīnas.
5. Pērkot automašīnu:

 • Izvēlieties jaunas, mazas un efektīvas automašīnas ar hibrīda dzinēju (elektrība + benzīns), iebūvētu gāzes padevi, dīzeļa vai biodīzeļa dzinēju.
 • Izvēlieties automašīnas ar mehānisko ātrumkārbu, jo automātiskā kārba patērē vidēji par 10% vairāk degvielas.
 • Izvēlieties motora jaudu un efektivitāti atbilstoši veicamajam darbam, lai nodrošinātu minimālu degvielas patēriņu.
 • Pievērsiet uzmanību arī transporta līdzekļa radītajam troksnim – automašīnas darbības laikā tam nevajadzētu pārsniegt 77 dB.


Atkritumi1. Neiegādājieties un paši neražojiet preces ar lieku iepakojumu.
2. Iegādājieties tikai ilgstošas lietošanas preces un atsakieties no vienreizējās lietošanas precēm (no vienreizējiem plastmasas vai papīra galda piederumiem, vienreizējas lietošanas fotoaparātiem, papīra mutautiņiem u.tml.).
3. Labojiet lietas, ja tas ir iespējams.
4. Izvēlieties preces, uz kurām rakstīts, ka tās izgatavotas no otrreizējām izejvielām, un izmantojiet otrreizējās izejvielas arī savā ražošanā.
5. Izvairieties no produktiem, kas iepakoti hlora savienojumus vai halogenētas plastmasas saturošos iepakojumos, piemēram, PVC un/ vai PC (skatīt uz iepakojuma: PVC3 vai PC7).
Lietojiet atkārtoti!
6. Uzziniet, vai vecos datorus un mēbeles, ja tās vēl ir lietošanas kārtībā, nav nepieciešamas kādai skolai vai bērnunamam.
7. Atkārtoti uzpildiet printeru kasetes.
Nepiesārņojiet!
8. Nelejiet šķidros bīstamos atkritumus (piemēram, dažādas krāsas un lakas, organiskās un neorganiskās skābes u.c.) sadzīves notekūdeņu kanalizācijā – tas pasargās mūsu upes, ezerus un jūru no papildu piesārņojuma.
9. Nededziniet sadzīves atkritumus – tas ir bīstami veselībai, jo atkritumu dedzināšanas procesā rodas indīgas vielas, kā arī tiek veltīgi izšķiesti resursi, tāpēc šāda rīcība ir nelikumīga un sodāma.
10. Nepiesārņojiet vidi un neļaujiet to darīt citiem – izmetiet atkritumus, pat vissīkākos (pudeles, izlietoto iepakojumu u.c.), tikai šim mērķim paredzētās vietās.
Šķirojiet!
11. Šķirojiet sadzīves atkritumus dažādās frakcijās – stiklu, plastmasu, papīru, metālu.
12. Atdaliet bīstamos atkritumus – baterijas, akumulatorus, riepas, dzīvsudraba lampas un termometrus, lakas un krāsas – no sadzīves atkritumiem un nogādājiet tos paredzētajās vietās. Rūpīgi izlasiet instrukcijas un sekojiet to norādījumiem!
13. Luminiscentās dzīvsudraba lampas un citus bīstamos atkritumus jānogādā Bīstamo atkritumu organizācijai (BAO)! Ir uzņēmumi, kas pieņem izlietotās motoreļļas, bet tās iespējams nodot arī degvielas uzpildes
stacijās.Atceries:

 • Pirms iegādāties kādu produktu, pārdomā, vai tiešām šis produkts ir nepieciešams, vai tas netērē pārāk daudz enerģijas, vai tas nepiesārņo vidi un vai tas ir otrreizēji pārstrādājams?
 • Lai efektīvi ieviestu zaļā biroja principus, nepieciešams izglītot un motivēt darbiniekus.
 • Lai noteiktu galvenās prioritātes, veiciet izmaksu un ieguvumu analīzi, pēc tam nosakiet uzdevumus un atbildīgos.
 • Paredziet arī monitoringa sistēmu, lai būtu iespējams noskaidrot, kā jums ir veicies.
Avots: Pasaules Dabas Fonds

Komentāri

gonzalo bertina, 14.09.2017:
Jus esat kalpi, lauksaimnieki, mazie uznemumi, amatnieki vai jebkura veida personas, un jums ir nepieciešams aizdevums, lai konsolidetu savus paradus vai lai palidzetu jusu uznemumiem atgriezties cela, vai atsaktu lielako dalu Bažas Mes esam jusu riciba, lai palidzetu jums ar visam jusu finansialajam grutibam. Mes palidzam cilvekiem, kam vajadzigs, realizet savus projektus, un viniem ir jaspej atmaksat savus paradus un sakt ar labu bazi neatkarigi no ta, cik daudz. Sazinieties ar mums, lai sanemtu plašaku informaciju. E-pasts: servicepeakgroup@hotmail.com

Boomer, 21.12.2011:
Ah, i see. Well that's not too trckiy at all!"

Kayleigh, 19.12.2011:
What liberating konlwedge. Give me liberty or give me death.

Ar * atzīmēti lauciņi jāaizpilda obligāti

Vārds: *

E-pasts:
(netiks publicēts)

Komentārs:
(maksimums 2000 zīmes)

Drošības kods *
Nospiediet lai pievienotu drošības kodu
Ievadiet drošības kodu:
Pievienot komentāru

Sadarbības partneri