Jaunākie sludinājumi

Jaunākie labie darbi

Pievienojos ekonomistam, es arī ne tikai mājās kopā ar vīru un draugiem ieviesu atkritumu šķirošanu, bet arī darbā vismaz papīra šķirošanu un pašapzinīgi tagad ik pa laikam nesu pilno papīra somu uz pārstrādei paredzēto papīru konteineru.. Vēl Vispasaules zaļo darbu dienā ierosināju darbā pasākumu ar kolēģiem vismaz noskatīties kopīgi filmu, rādīju to pašu "Zeme - mūsu mājas" un nākamais pasākums droši vien būs ar "Age of stupid" pēc kāda laiciņa.lasit tālāk

Kalendārs

05.12.2016
Brīvprātīgo diena

 


Seko mums:

     

- Viena no skaistākajām dzīves balvām ir tā, ka, palīdzot otram, cilvēks palīdz sev.
Č.D.Vorners

Izvēlies eko braukšanu!


Foto: kwerfeldein, Flickr.com

 

 

Laiks sākt ievērot eko braukšanas pamatprincipus, tā tu ievērojami samazināsi degvielas patēriņu un samazināsi gaisa piesārņojumu un CO2 emisijas. 

 

Kādēļ braukt eko?

 • Ievērojot eko braukšanas pamatprincipus, iespējams samazināt degvielas patēriņu par 7%;
 • Samazināts degvielas patērīņš nozīmē tīrāku gaisu un samazinātu CO2 izmešu daudzumu;
 • Iespēja ietaupīt - tiek samazināts patērētais degvielas daudzums, kā arī mašīnas nenolietojums;
 • Palielinās drošība uz ceļa.

 

Rīkojies:

1. Izmanto zemus motora apgriezienus pie augstiem pārnesumiem!

 • Visekonomiskākais ātrums ir sasniedzams ar augstāko iespējamo pārnesumu un minimāliem, stabiliem motora apgriezieniem, t.i., braucot ar 5. pārnesumu.
 • Izmantojot augstāko iespējamo pārnesumu pie mazāka ātruma nekā 100 vai 90 km/h, iespējams ietaupīt vismaz 2-3 degvielas litrus uz 100 km bez kaitējuma motoram.


2. Uzsāc dinamisku braukšanu ekonomiskā režīmā!

 • Braukšanu bez lieka degvielas patēriņa var uzsākt arī strauji. Gāzes pedāli var spiest no 2/3 līdz pat 3/4 no iespējamā. Degvielas patēriņš ievērojami palielinās tikai tad, ja motora apgriezienu skaits minūtē pārsniedz 2500.

3. Uzsāc dinamisku braukšanu ekonomiskā režīmā!

 • Pārnesumi nav jāpārslēdz bieži. Pietiekami efektīvu vilci var panākt, ieslēdzot piekto pārnesumu jau pie 50 km/h. Dzinēja dinamika būs pietiekama, lai netraucētu satiksmes plūsmai.
 • Samazinot ātrumu, pārnesumi uz leju jāpārslēdz pēc iespējas vēlāk. Taču, ja pārslēgsiet pārnesumus pārāk vēlu, motors sāks "raustīties" 

4. Paredzi notikumus uz ceļa!

 • Paredzot situācijas uz ceļa, vadītājs izvairās no manevriem un liekas bremzēšanas.Ātruma uzņemšana pēc bremzēšanas ik reizi izraisa papildu degvielas patēriņu.
 • Tā vietā, lai pirms krustojumiem vienmēr bremzētu ar motoru un apstātos, var laikus ieslēgt neitrālo pārnesumu, ļaut mašīnai ripot un tikai tad, ja nepieciešams, piebremzēt ar darba bremzi.
 • Ieturot distanci no priekšā braucošās automašīnas, vadītājs var izvērtēt situāciju uz ceļa, paredzēt notikumu attīstību un iegūt vairāk laika reakcijai. Šāds „domājošs” braukšanas stils ievērojami uzlabo drošību uz ceļa un atbrīvo vadītāju no stresa.

 

Atceries:

1. Izvairies no aerodinamikas traucējumiem!

 • Jumta bagāžnieks, atvērti logi un citi elementi, kas rada papildu gaisa pretestību, kļūst par iemeslu degvielas zaudējumam! Tas nav tik jūtams, braucot ar ātrumu 50–70 km/h, taču, ja ātrums ir lielāks, degvielas patēriņš var pieaugt pat par 20% un vairāk. 

 2. Pārbaudi spiedienu riepās!

 • Pareizs spiediens riepās ir no 1,7 līdz 2,5 atmosfērām atkarībā no automobiļa markas un modeļa. Pareizs spiediena līmenis pagarina riepu mūžu un mazina degvielas patēriņu.
 • Pazemināts spiediens - jo mīkstāka ir riepa, jo lielāka ir rites pretestība. Lai arī 1,2 atmosfēru liels spiediens šķiet piemērots normālai braukšanai, tas var aptuveni par litru palielināt degvielas patēriņu.
 • Paaugstināts spiediens nelabvēlīgi ietekmē ritošo daļu un apgrūtina mašīnas vadīšanu.

3. Motors nav speciāli jāsilda!

 • Ja motors silst darba procesā, tas nodilst krietni mazāk nekā tad, ja to silda pirms braukšanas. Uzsāc braukšanu 15-20 sekundēs pēc motora iedarbināšanas. Izmantojot šo metodi, centies braukt ar nelieliem apgriezieniem un iespējami augstākiem pārnesumiem.
 • Dzinējs jāsilda ilgāk gadījumos, kad automobilim jāvelk smaga krava, jābrauc pa sliktu ceļu vai jāiekļaujas aktīvā satiksmes plūsmā.

4. Izvēlies visekonomiskāko braukšanas ātrumu!

 • Jebkuram automobilim, palielinot ātrumu virs 40–50 km/h, palielinās degvielas patēriņš. Taču katrai automašīnai ir sava ātruma robeža (vidēji no 90 km/h), aiz kuras degviela tērējas īpaši strauji.


5. Izvairies no lieka enerģijas patēriņa!

 • Automobiļa motors tērē degvielu, lai nodrošinātu automobiļa kustību un apgādātu automobiļa elektroierīces ar strāvu.
  Piemēram, gaisa kondicionētājs var palielināt degvielas patēriņu par diviem litriem uz 100 km.

6. Izvēlies automobilim atbilstošu eļļu!

 • Lai transmisijas pretestība būtu pēc iespējas mazāka, eļļas jāizvēlas saskaņā ar automobiļa dokumentāciju vai konsultējoties ar speciālistu.

7. Seko bremžu un transmisijas tehniskajam stāvoklim!

 • Jebkura berze kavē kustību un rada papildu degvielas patēriņu.
 • Bremžu un transmisijas stāvokli ir iespējams pārbaudīt ar vienkārša testa palīdzību. Ieskrienoties pa līdzenu ceļu ar ātrumu 90 km/h, automobilim, kas ir labā tehniskā stāvoklī, brīvgaitā jānoripo kilometrs.

8. Lieto automobilim atbilstošu degvielu!

 • Optimālam degvielas patēriņam jāizvēlas degviela ar automobiļa modelim atbilstošu oktānskaitli. To var uzzināt automobiļa dokumentācijā vai konsultējoties ar speciālistu.

 

Vairāk informācijas:

http://www.statoil.lv/jaunumi/statoil_ekocels/

www.ecodrive.org

Komentāri

Alexandre Gartner, 16.03.2018:
Dear Sir or Madam, I contact you because I noticed that you offer your visitors the non-functional link http://www.ecodrive.org/ on your page http://esilabs.lv/article/lv/eko_brauksana. The link now redirects to a blank page. For this reason, I recommend to replace the link by https://callmepower.be/en/ecodrive, where you will find the most important eco-driving tips to reduce fuel consumption and costs. If you have any questions, don't hesitate to contact me. Kind regards, Alexandre Gartner

Sandy, 21.12.2011:
Calling all cars, callnig all cars, we're ready to make a deal.

Jalia, 19.12.2011:
This forum neeedd shaking up and you've just done that. Great post!

bbevbvxks, 04.09.2011:
S5LO75 jdcfdvzlvhhl, [url=http://raauamcewqxg.com/]raauamcewqxg[/url], [link=http://jucfssipeugn.com/]jucfssipeugn[/link], http://mtkmatzlrpif.com/

braucejs, 20.06.2010:
Nu nezinu, nezinu, skan jau jauki, bet tāda čakarēšanās dažu litru benzīna ietaupīšanai.. kaut kā nepārliecina, baigi jau nu jāņemās

Ar * atzīmēti lauciņi jāaizpilda obligāti

Vārds: *

E-pasts:
(netiks publicēts)

Komentārs:
(maksimums 2000 zīmes)

Drošības kods *
Nospiediet lai pievienotu drošības kodu
Ievadiet drošības kodu:
Pievienot komentāru

Sadarbības partneri